(ВИДЕО) Најлудиот автогол досега – Не знаеше дали да се смее или да плаче, а голманот …

Loading

На натпреварот помеѓу Шонан и Јокохама кој заврши 2:2, а дефанзивецот на гостите Такуја Вада постигна еден од најневеројатните автоголови досега.

фото: printscreen

Набрзо стана предмет на потсмев, а како не …

Се играше во 23. минута при резултат 2:1 кога Вада ја прими топката дијагонално од левата страна од сопствениот гол. Сакаше да го префрли тежиштето на играта на другата страна иако до себе го имаше голманот Кенго Нагаи, но направи глупава грешка.

Толку силно ја удри топката со надворешната страна на ногата што ја испрати во сопствената мрежа. Веднаш се фати за глава, сфаќајќи каква глупост направил….