ВИДЕО: Најголемата љубов на Дражен го одведе до смрт со 160 км на час – Денеска ,,Петро,, ќе славеше 57 години!

Loading

Легендарниот кошаркар Дражен Петровиќ на денешен ден ќе го прославеше својот 57 роденден, доколку неговиот живот не згаснеше пред 28 години во трагична сообраќајна несреќа. Зад воланот беше неговата тогашна девојка Клара Саленци, денес Бироф.

Малку се знаеше за неа, но токму поранешната кошаркарка и модел пристигна на аеродромот во Франкфурт попладнето на 7 јуни 1993 година за да го земе Дражен. Таа беше придружувана од нејзината пријателка Хилал Едебал, исто така кошаркарка на Универзитетот Нијагара. Договорот беше Дражен да се однесе во Минхен, но …

Несреќата се случила во близина на градот Денкендорф. Клара со својот голф удрила во мерцедес со наводна брзина од 160 километри на час. Дражен спиел на совозачкото седиште, па во сударот испаднал од автомобилот и починал на лице место.

Поранешната кошаркарка е родена 1970 година, а пред да започне врска со Дражен, беше негов голем обожавател. Со помош на пријател од Хрватска се обидела да стапи во контакт со него преку менаџер, а кога стигнала на натпреварот, според наводите на пријателите напишале љубовно сценарио.

По трагедијата таа не зборуваше за врската со Дражен, ниту за несреќата.

Таа неколку пати доаѓала во Загреб на гробот на Дражен и наводно била во контакт со неговиот брат Александар. Поминаа три години од несреќата кога го запозна германскиот фудбалер Оливер Бироф, со кого се омажи во 2001 година.

Двојката го доби своето прво дете во 2007 година, а во 2010 година, две трагедии го одбележаа нејзиниот живот. Имено, во осмиот месец од бременоста, таа го загуби своето дете, а потоа почина нејзиниот брат Ладислав.

Мајката на Дражен, Бисерка нема убави зборови за Клара. Во меѓувреме се запознала со Хилал, која по несреќата ја изгубила меморијата.

– Таа е чудовиште. Не е ниту во контакт со Хилал. Не ја посетувала ни кога била болна, иако се долги години пријатели и заедно играле кошарка уште од мали нозе. Хилал студирала во Америка и кога се вратила, Клара ги поканила заедно да одат во Франкфурт да го земат Дражен – изјавила во една прилика мајката на Дражен.