(ВИДЕО) Мора во затвор! Тој беше стрелец на еден од најубавите голови во финалињата на ЛШ!

Loading

Поранешниот алжирски репрезентативец Рабах Маџер е осуден на шест месеци затвор.

фото: Twitter/FC Porto

Судот пресуди дека Маџер погрешно ги претставил информациите за неговите финансиски трансакции. Тој искеширал чекови адресирани до неговата компанија која банкротирала една година претходно.

„Сè што можам да ви кажам е дека сум невин и дека тоа нема никаква врска со овој случај“, рече Маџер за време и по судењето, пренесува АФП.

Постигна гол против Баерн како челн на Порто во 1987 година. Натпреварувањето во тоа време сè уште беше официјално наречено Куп на шампионите.

Тој е познат и по голот што го постигна за Западна Германија на Светското првенство во 1982 година во натпревар во кој Алжир победи со 2-1.

Тој три пати беше селектор на алжирската репрезентација, последен пат во 2018 година, кога доби отказ по осум месеци.