ВИДЕО: Макс Верстапен се почасти со ,,ѕвер,, од 2 милиони евра – До 100 км/ч достигнува за 2,5 секунди!

Loading

Холанѓанецот Макс Верстапен за шампионската титула во Формула 1 се почести со купување на нов автомобил кој чинеше вистинска „ситница“, само 2 милиони евра.

Фото: AFP

Верстапен, кој во последниот круг од трката во Абу Даби стигна до првата титула во „најбрзиот циркус на светот“, купи луксузен автомобил Aston Martin Vaklirie…

Овој модел се препорачува како најбрз уличен автомобил во светот, но може да се користи и како тркачки автомобил. Има V12 Cosworth мотор и 1155 коњски сили, а Aston има произведено само 150 такви примероци.

Производителот тврди дека овој хипер-автомобил може да достигне брзина од 100 km/h за 2,5 секунди.

Како и сите спортски автомобили Aston Martin, Valkyrie се произведува во седиштето на ОК во Хајдон. Посветениот тим за испорака на проекти управува со изградбата сè до испораката во посебна производна област на Валкирија.

Тим од висококвалификувани техничари го прави секој од 150-те автомобили рачно, а потребни се повеќе од 2.000 часа за да се направи секоја Valkyrie.