(ВИДЕО) Како Раиола стана најмоќниот човек во фудбалот? – Два трансфера го пробија, а Ибра му донесе богатство!

Loading

Еден од најпознатите и најуспешните фудбалски менаџери Мино Раиола има импресивна и контроверзна биографија.

фото: Stefano Guidi/Getty Images)

Овој бизнис го започнал во 90-тите години, кога многу холандски фудбалери однел во тогаш најсилната лига италијанската Серија А.

Потоа, меѓу другите, го одведе Денис Буркамп во Интер, а Франк Рајкард го испрати во Милан!

Сепак, почетокот на новиот милениум го чекаше Мино Раиола да стане најголемиот фудбалски агент што постои.

Прво го донесе Павел Недвед во Јувентус од Лацио за тогаш неверојатните 41.000.000 евра! А потоа почнаа и трансферите на Златан Ибрахимовиќ.

Додека ја водеше кариерата на харизматичниот Швеѓанец, Раиола сврте стотици милиони!

Прво го однесе од Ајакс во Јувентус за 16.000.000 евра, а од Јувентус во ривалот Интер за уште 25.000.000. Потоа Ибра замина од Интер во Шпанија.

фото: dailymail.com

Не се договори со Пеп Гвардиола во Барселона, но мораше да биде платен! Вкупната вредност на трансферот беше 46.000.000 евра!

Тоа, се разбира, не беше крајот на тоа. Прво го врати во Милан за 24.000.000, а потоа го искористи тоа што на богатите сопственици на ПСЖ им требаше нова ѕвезда во тимот, па го однесе Златан во Париз за 20.000.000 евра.

Знаеше да прави бизнис со пребогатите клубови, па така го донесе Марио Балотели од Интер во Манчестер Сити за 20.000.000 евра, а кога го чекаше Сер Алекс Фергусон да се пензионира, конечно можеше да работи со Манчестер Јунајтед.

Поради заминувањето на Пол Погба во Јувентус, Фергусон бил бесен на италијанскиот агент и никогаш немал намера да соработува со него.

Штом Шкотланѓанецот поднесе оставка, Манчестер Јунајтед му фрли милиони во рацете на Раиола!

Штотуку го врати Погба во Јунајтед, но овој пат за 101.000.000 евра! Во пакет како слободен играч пристигна и Златан Ибрахимовиќ, но и Хенрик Мкитарјан за 31.000.000 евра.

Токму тој го донесе Матијас Де Лихт во Јувентус од Ајакс за 75.000.000 евра, а негов последен голем клиент е Ерлинг Халанд, чиј следен голем трансфер со нетрпение се очекува …