ВИДЕО: Јахтата на Роман Абрамович од 610 милиони долари која нема што нема!

Loading

Рускиот милијардер и сопственик на фудбалскиот клуб Челзи Роман Абрамович си се почасти со нова јахта.

Реновирањето на луксузниот брод, долг 140 метри, траеше 6 години и беше по вкус на богатиот Русин. Станува збор за јахтата „Соларис“, за која Абрамович плати 500.000 евра.

Три години, луксузниот брод беше под специјална завршница во германското пристаниште Бремерхавен, а за работите беше задолжена компанијата „Лојд Верфт“.

Хангарот во кој била извршена поправката е поголем од Бакингамската палата, и дека „Соларис“ веќе е сериозен кандидат да биде прогласен за јахта на годината.

Најновата играчка на Роман е вредна 610 милиони долари. Мега јахта е најскапата јахта што е направена по нечие барање. Има неверојатно напредна технологија, долга е 140 метри и има 48 кабини во кои може да се смести екипаж од 60 луѓе и 36 гости.

Ова е најбезбедниот брод во светот, направен е за тесниот круг на пријатели на Роман. „Соларис“ има најсовремен безбедносен и радарски систем за откривање проектили, прозорци отпорни на куршуми и специјална заштита од оклоп.

Има теретана, сауна, џакузи, базен, мал ноќен клуб и вистинска флота со џет скии, како и хелиодром на кој може да слета хеликоптер.

Роман Абрамович во моментов ја користи јахтата „Затемнување“, која по модификациите направени по барање на рускиот магнат, се проценува на над милијарда долари. „Затемнување“, меѓу другото, е вооружено со проектили, во случај јахтата да биде нападната.

Се проценува дека „Соларис“ ќе биде осма јахта во помоќната флота на Роман Абрамович….