(ВИДЕО) Ја исполни желбата на татко му и својот сон – Замина млад на ужасен начин!

Се оствари сонот на едно амбициозно момче кое 30 километри долгиот пат до спортскиот центар секој ден го гледал низ прозорецот од автомобилот на мајка си.

фото: Epa/ EDUARDO ABAD

Секогаш ќе талкаше со своите соништа со надеж дека ќе стане голем фудбалер и светска класа.

Неговото искачување до славата беше брзо. Не му требаше долго време да стане херој на новата генерација и да го извлече својот сакан клуб од големата криза и да ги постави темелите на она што ќе следи.

Станува збор за Хозе Антонио Рејес, трагично починатата легенда на Севиља, кој како 13-годишник морал да ја исполни желбата на својот татко.

Градот Севиља е поделен на два дела. Татко му беше голем фан на Бетис и сакал неговиот син да го види во „зелено-црниот“ дрес, тој на Бетис.

Рејес, како и секое добро воспитано дете, ја исполнува желбата на својот татко. Сепак, сликањето во дрес е едно, а играњето за клуб е друго.

Антонио се одлучи за Севиља и не погреши. Веќе на 20-годишна возраст, тој се приклучи на еден од најдобрите тимови во тоа време, предводен од Арсен Венгер, потпишувајќи за Арсенал во јануари 2004 година за тогаш огромни 20 милиони евра.

Брз, експлозивен со разорна лева нога, брзо стана еден од најдобрите крилни играчи. Играше за Реал, Атлетико, Бенфика, Севиља… Стана и мамка за трофеи.

Освои дури пет трофеи во Лига Европа. Три со Севиља и два со Атлетико Мадрид. Има медали на шампионите на Англија и Шпанија со Арсенал и Реал и на крајот собра вкупно 12 трофеи.

Додека неговата кариера се приближуваше кон крајот, тој играше за шпанските пониски лиги и отпатува за Кина. Последен клуб во неговата кариера беше Екстремадура.

Секогаш сакал автомобили, секогаш имал колекција од пет до шест автомобили во гаражата. Судбината сакаше тој да го заврши својот живот зад воланот. Почина кога имаше 35 години.

Тоа беше страшна несреќа. Некои претпоставки беа дека возел дури 220 километри на час. Замина во цутот на младоста, оставајќи ја зад себе сопругата Ноела Лопез и трите деца.

Ќерките Ноел и Тријана и синот Хозе Антонио Јуниор. Каде и да играл оставал неизбришлива трага.

Сите го паметат како голем човек полн со позитивна енергија…