(ВИДЕО) Држи рекорд во кошарка, но неговото презиме не можете никако да го изговорите!

Loading

Никој не може да го изговори неговото презиме, сите го викаат по прекар, а овој играч држи светски рекорд во кошарка.

фото: SAM NGENDA

Тој имаше дури 14 украдени топки на еден натпревар, што го прави најдобар во светот. Неговото име е Жан-Жак Вилсон Nshobozwabyosenmukiza.

Обидете се да го изговорите неговото презиме… Неговите пријатели го викаат „Џеј-Џеј“.

Тој игра кошарка во Руанда, неговата родна земја, а токму во квалификациите за Светското првенство ги имаше тие 14 украдени топки.

На дуелот со Јужен Судан го направи тоа неверојатно достигнување. Тој е роден во предградието на Кигали, главниот град, и неког идол е Кајри Ирвинг.

Интересно е што не само што игра кошарка, туку игра и кошарка 3х3. Таму успеа да дојде до бронзениот медал на Африканскиот куп 3х3 во декември минатата година.

Моментално го носи дресот на кошаркарскиот клуб РЕГ каде пристигна како позајмен играч од клубот наречен АПР.