(ВИДЕО) Богатството на Шек – Како заработи 400 милиони долари, а влезе и во Гугл!?

Пет години по завршувањето на богатата кариера, Шекил О’Нил, Форбс го процени на 400.000.000 долари! Тоа беше неговото богатство пет години откако ги закачи патиките на колец, во време кога многу поранешни ѕвезди банкротираа.

фото: Profimedia

А за тоа е заслужна една средба што ја имал.

„Еднаш сретнав еден господин и тој ми покажа парче хартија. Ми рече: „Ова се 100 долари“. А потоа го скина на половина и рече: „Паметните луѓе инвестираат 50 долари и им остануваат педесет долари. Но богатите земаа и спасија половина од тие 50′. Тоа го направив“, изјави Шек.

Потоа запознал човек кој се уште управува со неговите финансии и не згрешил. Многумина му понудија кули и градови, но тој ги прогледа, а неговиот сметководител го купи со таа една реченица.

О’Нил пораснал во Њујорк во семејство кое често морало да се потпира на социјална помош за да преживее. Неговиот талент го донесе на првото место на НБА драфтот во 1992 година, а кога го потпиша првиот договор со Орландо, потроши милион долари за 20 минути!

Сепак, иако дури 60% од поранешните играчи банкротираа по кариерата, Шек беше попаметен.

„Секогаш кога заработував многу пари играјќи кошарка, доаѓав дома и татко ми ме прашуваше што ќе правам со тие пари“, изјави О’Нил.

Иако играше кошарка 19 години и со договори достигна 300.000.000 долари, тоа е само дел од неговото богатство. Првото нешто што го направи е тоа што од себе направи еден од најпрепознатливите спортски брендови.

„Сакам само да играм кошарка, да пијам Пепси и да носам Reebok“, рече тој во една прилика, но сите тие брендови сакаа да соработуваат и со него.

Дополнително, со доаѓањето во Лос Анџелес Лејкерс дојде до франшизата која носи најголем маркетиншки интерес. Но, тој сигурно знаел како да ги вложи своите пари во паметни работи.

Во далечната 1999 година, тој имаше средба со програмер кој му кажа за пребарувачот на Интернет.

Шек реши да инвестира во тој проект, а тој проект е познат како – Гугл! Познатиот центар никогаш не кажа колку заработил од таа инвестиција, но сигурно се десетици милиони.

Покрај тоа, тој не го прекина образованието, па факултетот го заврши во 2000 година, во сезоната кога беше МВП на НБА лигата, а во 2005 година магистрира играјќи за Мајами.

„Морам да имам нешто во мојата биографија кога ќе се вратам во нормален живот. Можеби ќе работам од 9 до 5 како обичните луѓе“, рече тој тогаш.

Слушнав дека Џеф Безос еднаш рекол дека инвестира во нешто само ако тоа ќе ги промени животите на луѓето.

Својата деловна империја продолжи да ја гради вложувајќи пари во голем број успешни ресторани, а популарноста ја искористил правејќи личен енергетски пијалок „Шек сода“, а досега има продадено неверојатни 43.000.000 лименки!

Познато е дека крофните му се омилена храна, а на нив заработил затоа што инвестирал во неколку бизниси со крофни, но и во синџир пекари во Бафало, Њујорк и Мичиген.

Ако некогаш сте биле во Америка, сигурно сте забележале или виделе еден од 155-те ресторани „Five Guys“ – секој од нив е во сопственост на Шек!

Секако, како познат спортист инвестирал и во голем број теретани, но поседува и 150 перални, како и неколку ноќни клубови.

Кога пицата „Папа Џонс“ сакаше да ги рекламира во јуни 2019 година, му платија 4.100.000 долари и му додадоа уште девет пицерии кои сега ги поседува.

Кажува дека тој повеќе не е детето кое би потрошило милион долари за 20 минути, како кога го викнале, но детето во него е сè уште таму.

Сега во живо на програмата редовно се кара со Чарлс Баркли и Кени Смит, често поради Никола Јокиќ. но и ТНТ му плаќа милиони за тоа!

А освен тоа, тој останува популарен и долго по завршувањето на кариерата, спонзорите и брендовите едвај чекаат да му дадат милиони за да ги рекламира!