(ВИДЕО) Беше најдобар центар во НБА, па замина во Тајван – Сега шутира и тројки!

Loading

Кон крајот на 2000-тите, Двајт Хауард беше најдобриот центар во НБА лигата.

фото: Printscreen

Тој беше познат по својата брзина и физичка сила, ги предводеше Орландо Меџик до финалето на НБА, победи на натпреварот во забивање и освои три награди за најдобар одбранбен играч во лигата.

Она што не му успеа е шутирањето тројки, но тоа не го спречи да се натпреварува на Ол-стар натпреварот од Тајванската кошаркарска лига во шутирање тројки.

Хауард имаше солиден скор и освои вкупно 15 поени. Инаку, тој речиси половина година игра во локалниот Таојуан Леопардс и постигнува во просек по 25,6 поени по натпревар.

Погледнете како се снајде во шутирањето тројки …