УЕФА доби одврзани раце – Три гиганти пред исклучување од Лигата на шампионите!

Loading

Јувентус, Реал и Барселона се уште формално вклучени во создавањето на европската суперлига, која пред една година ја лансираа 12 елитни европски клубови, но идејата пропадна за 48 часа.

Минатата недела судот во Мадрид и даде одврзани раце на УЕФА во казнувањето на овие клубови, пишува Газета дело спорт.

Италијанците додаваат дека УЕФА засега нема да преземе ништо, а новото рочиште во Мадрид е закажано за 14 јуни.

Европскиот суд на правдата нема да донесе одлука за легитимноста на Европската Суперлига пред 2023 година.

Затоа Јувентус и двата најголеми шпански клуба не се соочуваат со ризик да испаднат во сезоната 2022/23, туку во онаа зад себе.