Срцето на Марадона на Светско во Катар – 100.000 аргентинци потпишале петиција!

Loading

Аргентина никогаш нема да може да го заборави Диего Марадона, еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

фото: EPA/GEORGI LICOVSKI

Познатиот „Ел Пибе“ почина на 25 ноември 2020 година, а неговите сонародници имаат луда идеја дека неговото срце да оди со аргентинската репрезентација во Катар на Светското првенство кое е закажано за 21 ноември.

Срцето на Марадона сега е под заштита на полицијата на Одделот за патолошка анатомија, пренесува порталот „Пагина12“ од Аргентина, кој наведува дека многу навивачи сакаат неговото срце да биде со тимот на тренинзите и натпреварите во Катар.

Во Аргентина беше покрената петиција, која ја потпишале околу 100.000 фанови.

– Сакаме да го постигнеме она што сметаме дека би било негова желба, сакаме срцето на Марадона да отпатува со Аргентина во Катар. Сакаме постојано да биде со репрезентацијата, во тренинг кампот, хотелот, автобусот, соблекувалната, на теренот… И ако Господ и Диего тоа го сакаат, седум натпревари подоцна неговото срце ќе биде во близина на долго очекуваниот трофеј на светски шампион – рекоа претставници на навивачите.

Идејата и петицијата ја поддржаа ПР агенциите, па стигна до голем број луѓе кои не можеа да ја оплачат смртта на идолот на нацијата.

Споменатиот извор наведува дека на Марадона веднаш по смртта му е извадено срцето од телото, како и црниот дроб и бубрезите поради дополнителни испитувања, што е нормална процедура кога не е целосно јасна причината за смртта.

Една недела по неговата смрт, органите се префрлени на Одделот за патолошка анатомија, а според протоколот ќе останат таму во наредните 10 години.