Новак дозна одлични вести денеска – Донесена беше важна одлука!

Loading

Минатогодишниот Вимблдон се одржа без руски и белоруски тенисери, поради што на единствениот Грен слем на трева не беа доделени АТП поени.

вимблдон1

Оваа година работите ќе бидат поинакви. Имено, на играчите од Русија и Белорусија ќе им биде дозволено да настапат на престижниот турнир во Лондон, пренесува Daily Mail.

Истиот извор посочува дека за тоа веќе се информирани руските и белоруските тенисери, како и дека им било кажано дека ќе се воведат сериозни правила.

Ќе мора да се натпреваруваат под неутрално знаме, а доколку на било кој начин ја поддржат работата во Украина, ќе бидат исфрлени од турнирот без право на жалба.

Сè уште го чекаме официјалното соопштение на Вимблдон, во кое ќе има јасно дефинирани правила за навивачите.

Оваа вест секако го радува Новак Џоковиќ, но и останатите тенисери, бидејќи сега е извесно дека АТП нема да ги казни организаторите на Вимблдон со тоа што нема да им додели бодови на учесниците.

фото: AELTC/JOE TOTH/Getty Images

Најдобриот светски тенисер ќе биде најголемиот фаворит за титулата, а доколку успее да ја освои, тоа ќе му биде осми трофеј на лондонската трева.

Победникот на Вимблдон ќе добие и 2000 АТП поени.