Нова трагедија за семејството Сена!

Loading

Таткото на легендарниот возач Аиртон Сена, Митон да Силва, почина на 94-годишна возраст во Сао Паоло, од природна смрт.

Силва наполни длабока старост, а 27 години го оплакуваше својот син, кој трагично загина на 1 мај 1994 година, по несреќата на Формула 1 трката во Имола за Големата награда на Сан Марино.

Аиртон Сена го носел презимето на неговата мајка, но бил во роднинска врска и со неговиот татко, кој одиграл важна улога во неговиот живот.

Таткото на Сена се надеваше дека неговиот син ќе се приклучи на семејниот бизнис во металургијата, градежништвото и сточарските фарми, но тој сепак ја препозна страста на неговиот син за мотоспортот и го поддржуваше од најраните денови на неговата кариера,

Прво во картинг, потоа во Формула Форд 1600 па се до најсилното натпреварување во Формула 1, каде го изгради статусот на легенда и еден од најдобрите возачи на сите времиња.