Неверојатни вести ни доаѓаат од ФИФА – Се одложува светското клубско првенство!?

Loading

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) планира да го одложи Светското клупско првенство за почетокот на следната година поради предизвиците со кои се соочува поради пандемијата.

Ограничувањата поврзани со пандемијата доведе до тоа Јапонија да се откаже од одржувањето на натпреварот на почетокот на септември, што требаше да се одржи во декември.

По Јапонија, Јужноафриканската Република се откажа од организацијата.

ФИФА сега размислува за одржување на Светското клупско првенство во јануари или февруари следната година.

Една од опциите е Катар, кој беше домаќин на Светското клупско првенство во февруари оваа година кога триумфираше Баерн Минхен.