(ВИДЕО) Најдобриот тенисер на светот полни 36 години – Среќен роденден легендо!

Loading

На денешен ден пред 36 години е роди најдобриот светски тенисер Новак Џоковиќ. На 22 мај 1987 година се роди првото дете на мајката Дијана и таткото Срѓан.

фото: Karim SAHIB / AFP / Profimedia

Најдобриот светски и српски тенисер продолжува да ја пишува историјата на белиот спорт.

Ноле е вториот најстар тенисер во историјата на врвот на АТП листата, а од ден на ден докажува дека годините за него се само бројка.

Тој помина 386 недели на врвот на АТП листата и е апсолутен рекордер во двете категории. Тој успеа да го собори рекордот на легендарната германска тенисерка Штефи Граф, која на тронот мина 377 недели.

Новак во својата кариера освои 22 Грен слем титули – десет пати беше шампион на Австралија Опен, шест пати на Вимблдон, три пати на УС Опен и два пати на Ролан Гарос.

Тој е првиот тенисер во историјата кој ги освоил сите турнири од серијата Мастерс 1000 и рекордер по бројот на освоени Мастерси (38 во кариерата).

новак

Првиот тенисер во опен ерата кој барем двапати успеа да го освои секој Грен слем. Вкупно во кариерата освои дури 93 трофеи.

Ноле е вториот најстар тенисер на првото место на АТП листата, а од ден на ден докажува дека годините за него се само бројка.

Петте најстари тениски владетели

1. Роџер Федерер 36 години и 320 дена
2. Новак Џоковиќ, 35 години
3. Рафаел Надал 33 години и 244 дена
4. Андре Агаси 33 години и 100 дена
5. Џими Конорс 30 години и 304 дена

Со Дејвис куп репрезентацијата на Србија ја освои титулата во 2010 година и на АТП купот во 2020 година. Тој исто така освои бронзен медал на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година.

Новак приватно ужива во богатството на сопругата Јелена, синот Стефан и ќерката Тара.

Па, што треба да му посакаме за неговиот прекрасен ден?

Нека е здрав, среќен, уште долго да царува и уште долго да не натера да ги очекуваме неговите успеси на теренот!

Среќен роденден, легендо!