(ФОТО) Тие се врвни светски спортисти кои во кариерата беа осудени за овој тежок злочин – Ова се најпознатите!

Loading

Ви пренесуваме приказни за спортисти кои се осудени со затворски казни за силување. Списокот е долг, а еве некои од најпознатите:

фото: Damir Dervišagić, AP/David Rawcliffe, AP/Willy Sanjuan, EPA/Matteo Bazzi

Робињо – 9 години затвор

фото: Getty Images

Познатиот фудбалер е осуден на девет години затвор за силување кое се случило во 2013 година, кога тој настапувал за Милан. Робињо силувал Албанка (23) во ноќен клуб во Милано.

Бразилецот се обидел да ја оспори пресудата велејќи дека девојката кобната ноќ испила премногу и дека се согласила на врската, но судот не ја прифатил.

Мајк Тајсон – 6 години затвор

Познатиот боксер беше осуден за силување и помина три години во затвор (1992-1995), иако беше осуден на двојно поголема казна.

Тајсон беше уапсен во јули 1991 година за силување на 18-годишна девојка, Дезире Вашингтон, тогаш слугинка. Се се случило во хотелска соба во Индијанаполис.

Потврда за силувањето дале и здравствените работници, кои го прегледале Дезире повеќе од 24 часа подоцна. Тајсон никогаш не го признал силувањето.

Никола Булатовиќ – 5 години затвор

Познатиот кошаркар, кој во тоа време настапуваше за ФМП Железник и беше репрезентативец на СРЈ, беше обвинет дека на 27 март 1998 година во неговиот стан во Белград ja силувал тогашната петнаесетгодишна средношколка С.Н. Во 2011 година Булатовиќ беше уапсен во Доминиканската Република, каде што беше во бегство. Тој беше осуден на пет години затвор, а по четири години беше ослободен.

Еди Џонсон – доживотен затвор

фото: Dick Raphael/NBAE via Getty Images

Поранешниот НБА играч Еди Џонсон останува познат по тоа што ја помина границата од 100 апсења. Сексуално злоставувал 12-годишно девојче и поради тоа е осуден на доживотен затвор. Џонсон почина на 26 октомври 2020 година во затвор во САД. Инаку, тој беше одличен НБА играч со просек од 17 поени по натпревар.

Дарен Шарпер – 20 години затвор

фото: Getty Images

Поранешната НФЛ ѕвезда Дарен Шарпер беше обвинет за силување на две девојчиња во Калифорнија, а за истото дело беше осомничен и во Аризона, Невада и Луизијана. Тој доби казна до 20 години за вкупно 16 силувања во четири американски држави. Шарпер играше 14 сезони со многу успех во елитната американска лига.

Томас Хендерсон – 2 години затвор

Ѕвездата на НФЛ Томас Хендерсон во текот на осумдесетите беше обвинет за заведување и сексуален напад на 18-годишна девојка за време на оргија со кокаин. За тоа дело одлежа две години затвор.

Бенџамин Менди – се чека пресуда…

фото: SkySports

Последен во оваа низа на најпознати спортисти е играчот на Манчестер Сити и член на Франција, Менди кој е главна вест во британските таблоиди. Менди е обвинет за силување и обид за силување, а вкупно 13 девојки го тужеа него и неговиот соучесник, па деталите од судот го наполнија печатот на островот.

Девојките беа жртви на францускиот фудбалер во различни ситуации, дури и кога јасно му кажаа дека не сакаат да имаат односи со него или кога ќе ги опијани доволно да не можат да го одбијат.

Немале ниту можност да побегнат од вилата на Менди вредна преку пет милиони фунти, бидејќи францускиот фудбалер имал детален план.

Менди во близина на Манчестер поседува вила вредна околу 7 милиони евра. Таму носел девојки кои претходно ги запознал во ноќните клубови во Манчестер.

На Менди му помагаше Луис Саха Матури, човек кој го носи истото име како славниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, но тие не се во роднинска врска.

На крајот се дојде до бројка од 22 тужби од 13 девојки. Доколу биде прогласен за виновен на Менди му следува казна затвор од 8 години.