(ФОТО) Никогаш нема да кажете дека е толку – Колку е висока Ана Ивановиќ?

Loading

Новак се уште е во самиот врв на светскиот тенис, неговите колеги Кецмановиќ, Крајиновиќ, Џере се во топ 50, така што машкиот тенис во Србија и понатаму е многу силен.

Женскиот тенис е сосема друга приказна. Србија одамна нема тенисерка во топ 100 на ВТА листата, па се повеќе го ценат периодот кога Ана Ивановиќ и Јелена Јанковиќ беа светски рекет број еден. И двете!

Ана предвреме се пензионираше бидејќи не сакаше повеќе да трпи притисок, а соништата ги оствари со тоа што стана шампионка на Ролан Гарос и прва тенисерка во светот.

Но, таа и понатаму е доста активна на социјалните мрежи и на тој начин е во контакт со своите фанови.

фото: Getty Images

Сепак, она што многумина не го знаат и не би го погодиле доколку не ја гледаат во живо е колку е висока Ана Ивановиќ. И ова секако многу и помогна во нејзината играчка кариера, барем што се однесува до нејзиниот сервис.

Имено, Ана е висока 184 сантиметри, што е прилично висока дури и за машките тенисери. 

Но, таа секогаш беше максимално елегантна…  Имаше голем проблем да си најде партнер, и на крајот се омажи за Швајнштајгер.

Како што можете да забележите повисока е од него!

фото: Twitter