ФОТО: Не завршија во ѓубре – Откриено кој ги користеше дресовите кои Југославија требаше да ги носи на ЕП 1992!

Loading

Сепак, иако „сините“ не настапија на Европското првенство во Шведска 1992 година, опремата наменета за нив не се загуби, ниту пак пропадна.

Откриено е дека последната „реликвија“ на големата Југославија завршила во ирскиот град Корк.

Еден од најболните датуми во историјата на спортот на Југославија беше 1992 година, кога беа воведени санкции кон Сојузна Република Југославија, од кои патеше фудбалот.

Југословенските фудбалери успеаја да се пласираат на Европското првенство во Шведска, но учеството на големото натпреварување остана само неостварен сон.

Поради политичката ситуација и санкциите во земјата, „сините“ беа дисквалификувани од првенството иако веќе беа во Шведска и се подготвуваа за првиот натпревар.

Откако со авион беа вратени во својата земја, фудбалерите не ја носеа опрема подготвена за ЕП, туку некој друг.

Репликите на опремата што требаше да ги носи Југославија останаа во фабриката на Адидас во Корк, а тие дресови му се допаднаа на локалниот клуб Лидс.

Помладите екипи на споменатиот клуб ја носеа опрема наменета за познатите фудбалери од поранешна Југославија.

Екипата ја сочинуваа познатите: Јокановиќ, Михајловиќ, Омеровиќ, Лековиќ, Радиновиќ, Станојковиќ, Дубајиќ, Најдоски, Петриќ, Вујачиќ, Новак, Брновиќ, Миланиќ, Стојковиќ, Југовиќ, Савиќевиќ, Мијатовиќ, Јаковлевиќ, Крчамервиќ и Петковиќ.

По пристигнувањето во Шведска и подготовките за натпреварот со Франција, 11 дена пред тоа, поради граѓанската војна во Југославија, од турнирот беа елиминирани фудбалерите кои го носеа дресот на таа репрезентација.

Фото: PA

Со одлука на Обединетите нации, ФИФА и УЕФА реагираа и ја дисквалификуваа селекцијата која беше првопласирана во квалификациската група.

Наместо Југославија, на првенството замина второпласираната Данска, која подоцна стана и европски првак.

Следната година и фудбалскиот клуб „Селтик Касл“ на своите првотимци им ги обезбеди несудените југословенски дресови.

Драган Стојковиќ Пикси, актуелниот селектор на српската репрезентација, беше многу емотивен непосредно пред полетувањето од Шведска.

– Јас и сите мои пријатели сигурно не очекувавме вакво нешто, не очекувавме ваква драстична казна. Ние сме сепак спортисти и воопшто не сме виновни за се што се случува. Игравме на зелениот тепих низ квалификациите и се пласиравме на него – изјави за медиумите прославениот Пикси пред враќањето во татковината.