(ФОТО) Ќе ви се преврти желудникот од менито на Ерлинг Халанд!

Loading

Неговиот начин на живот е интригантен, а деталите од неговата исхрана се особено шокантни.

фото: EPA

194 сантиметри високиот норвешки играч, роден на 21 јули 2000 година во Лидс, а веќе има постигнато многу на 23 години.

Тој ја започна својата успешна кариера во Норвешки Брин во 2016 година, пред да се пресели во Молде следната сезона. Прекрасниот талент не остана незабележан, особено од скаутите на Ред Бул Салцбург, што резултираше со негов трансфер во споменатиот клуб во јануари 2019 година.

Брзо се вклопи во австрискиот клуб. Освои 2 титули во австриското првенство и еден куп, а во првата сезона во Лигата на шампионите постигнува 6 гола на 3 натпревари, соборувајќи го рекордот на Дидие Дрогба.

Брзо ја „надрасна“ австриската лига, му требаше нов предизвик. На почетокот на 2020 година направи одличен потег со преселбата во Борусија од Дортмунд.

Покрај освојувањето на пехарот и наградата за играч на сезоната, Ерлинг Халанд целосно се наметна и го потврди својот величенствен талент.

Во мај 2022 година, тој потпишува договор со Манчестер Сити, клуб за кој некогаш играше неговиот татко Алф Инге Халанд.

Ерлинг е дете од „спортски брак“, татко му е фудбалер, а мајка му атлетичарка.

Многумина ја поврзуваат неговата сила, цврстина и спортски успех со генетиката. Се чини дека тајната на неговиот успех лежи во неговата исхрана. Имено, неговата исхрана е многу поразлична во однос на другите фудбалери.

Излегува дека силниот центарфор јаде големо количество отпадоци, кои вклучуваат животинско срце и црн дроб, а неодамна објави слика од остатоците што ги јаде на Инстаграм.

Тие се богати со витамин Б, а Ерлинг се заинтересирал за овој начин на исхрана откако дознал дека го практикува и Кристијано Роналдо, чија кариера трае повеќе од 20 години.

Овој вид на месо му овозможува на Халанд да консумира до 6.000 калории дневно, што е значајно и важно за мускулната маса и отсуството на повреди.

Производите кои најчесто ги консумира се: тестенини, пилешко, риба и свеж зеленчук. Сите без сол и масло, што неговиот личен готвач не го користи. Замрзнатата храна и газираните пијалоци се на листата на „забранета“ храна.

Уште една од големите тајни на Халанд за неговата исхрана е поврзана со неговиот „магичен пијалок“. Опсежните истражувања ги открија изненадувачките состојки кои го сочинуваат овој пијалок – тој често пие млеко, кељ и шејкови од спанаќ на тренинг, а често е виден како јаде моркови.

,,Почнав да ја филтрирам водата. Мислам дека моето тело има голема корист од тоа. Првата работа што ја правам наутро е да им дадам малку сонце на очите и мислам дека тоа е добро за дневниот ритам, – откри Норвежанецот кој е импресивен на сите натпревари оваа сезона.