Еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА доаѓа кај Леброн!

Loading

Лејкерси оваа сезона во НБА лигата беа запрени во финалето на Западната конференција од овосезонскиот шампион Денвер Нагетс со (4:0) во победи.

фото: Ronald Martinez/Getty Images

Леброн Џејмс, Ентони Дејвис и остатокот од тимот ќе мора да размислуваат за нови лица во соблекувалната за обид за прстен следната сезона, а еден од оние за кои се разговара е Крис Пол кој беше отпишан од Феникс Санс.

Лејкерси го завршија регуларниот дел од сезоната со 43 победи и 39 порази и мораа да играат во плеј-ин за да стигнат до плејофот. Во него тие ги совладаа Минесота Тимбервулфс, ја зазедоа седмата позиција на Западот и потоа продолжија да ги победуваат подобро пласираните противници.

Прво, го исфрлија вториот носител на Западот Мемфис Гризлис во шест натпревари, а потоа и бранителот на титулата Голден Стејт Вориорс, исто така во шест натпревари.

Денвер се покажа премногу силен. Останува да видиме каков ростер ќе имаат Лејкерси во новата сезона, но американските медиуми пишуваат дека дел од него би можел да биде и Крис Пол.

Еден од најдобрите шпицови на сите времиња, 18-годишниот НБА ветеран се уште е под договор со Феникс Санс, но наводно франшизата е подготвена да го ослободи.

Лејкерси ја следат ситуацијата и се надеваат дека Пол ќе се согласи да игра за ветеранскиот минимум, што ќе им овозможи да задржат дел од играчите кои се докажаа во текот на целата сезона.

Пол има уште две години од неговиот четиригодишен договор со Санси. Доколку биде отпуштен пред 28 јуни, ќе има право на 15,8 милиони долари.

По тој датум загарантирани се 30,8 милиони, односно договорената плата за следната сезона. Ова ќе ги отежне заинтересираните клубови да го ангажираат.

Во својата кариера, Пол играше за Њу Орлеанс Хорнетс, ЛА Клиперс, Хјустон Рокетс, Оклахома Сити Тандер и Феникс Санс.

Минатата сезона тој постигнуваше во просек по 13,9 поени (најниски во кариерата), заедно со 8,9 асистенции.