Англија во шок – Го продаде клубот за 350 милиони фунти, а еве колку бакшиш и остави на конобарката!

Loading

Англискиот бизнисмен Мајк Ешли, по 14 години, одлучи да го продаде Њукасл за многу пари.

Ешли не можеше да се пофали со резултатите со клубот од Сент Џејмс Парк, поради што со години беше во војна со навивачите. Пред неколку дена клубот го купи саудискиот принц Мохамед Бин Салман за 350 милиони евра.

Уште пред продажбата на клубот, Мајк Ешли беше меѓу 100-те најбогати луѓе во Велика Британија, а сега неговото богатство се проценува на 3,2 милијарди евра.

Меѓутоа, ни тоа не му беше доволно да остане господин во кафана.

По продажбата, Ешли и неговите соработници одлучија да прослават во паб во Лондон. Тие славеа неколку часа, Ешли плати за се што можеа да пијат соработниците, но на крајот тој беше сериозно засрамен.

“Сите беа одлично расположени. Сите беа во одела, се смееја и уживаа. Не знаев дека овој човек заработил 350 милиони евра. Атмосферата беше одлична, и на крајот на келнерката и остави бакшиш од 5 фунти “, рече газдата на пабот” Kings arms “каде славеа.

Многумина не можат да се вразумат по информацијата дека човекот кој штотуку доби 350 милиони евра на келнерката и остави само околу 400 денари бакшиш.