ВИДЕО: Уште една 23-ка во SPACEJAM – Еве кој го замени Џордан во култниот анимиран нов филм!

ОВА лето, на 14 јули, ќе се одржи премиерата на филмот Space Jam 2, продолжение на култниот анимиран игран филм во кошарка од 90-тите години со Мајкл Џордан и Зекослав Мрква во насловните улоги.

Улогата на Џордан ја презеде Леброн Џејмс, а деновиве беше објавен и трејлер за долгоочекуваниот филм, чијашто премиера беше одложена поради пандемијата.

Во триминутниот трејлер, го гледаме заплетот на приказната, односно привлекувањето на Леброн и неговиот филмски син во дигиталниот свет и средбата со идните соиграчи и противници.

На почетокот, самиот Леброн е цртан лик, а подоцна се враќа во својата вистинска форма, додека другите ликови се дигитално анимирани.

Обожавателите на Леброн беа особено импресионирани од повикувањето на најпознатото забивање на Џејмс, цепелин на асистенција од Двејн Вејд, кој ја создаде иконската фотографија, а ја направи во филмот со помош на Лола Бани.

Главниот негативец во филмот, Вештачка интелигенција, е олицетворен од Дон Чидл, исто така познат по улогата на легендарниот уличен кошаркар Ерл Маниголт во „ The Goat“.

Наместо Монстарс, со кои се бореше Џордан, Леброн има уште пострашни противници во антропоморфизирани верзии на соколи, змии и пајаци.

Се чини дека може да биде забавно….