(ВИДЕО) Целата земја е во паника – Под знак прашалник одржувањето на Ф1 трката овој викенд!

Loading

Челниците на Формула 1 посветуваат посебно внимание на ситуацијата во Саудиска Арабија откако градот Џеда, кој треба да биде домаќин на следната Гран При, беше цел на ракетен напад.

Според Ројтерс, коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која се бори во Јемен, во неделата објави дека ја пресретнала и уништила „непријателската воздушна цел“ насочена кон Џеда, градот на брегот на Црвеното Море.

Ова се случи откако јеменската група Хути, координирана со Иран, ја нападна дистрибутивната централа Арамко во Џеда, гаѓајќи ракети и беспилотни летала врз саудиските објекти за енергија и воден бигор во јужниот регион Јизан.

Портпаролот на Арапската коалиција изјави дека во таа прилика уништиле 106 бродови со експлозив.

И покрај тоа што Џеда е подготвен овој викенд по втор пат да биде домаќин на најбрзиот циркус во светот, челниците на Ф1 ја „набљудуваат ситуацијата“, пишува „Сан“.

Големата награда на Саудиска Арабија минатата година беше додадена во календарот на Формула 1, со бројни критики.

Застапниците за човекови права велат дека земјата не заслужила да биде домаќин на Гран при, а некои возачи наводно биле загрижени за состојбата со човековите права во земјата.

Претседателот на Ф1 Стефано Доменикали изјави дека верува трката ќе помогне да се подобри ситуацијата и не верува дека е правилно да се „затвори“ земјата.