Не е добро! Пеле повторно заврши во болница, дали деновите му се одбројани?

Loading

Бразилските медиуми пренесуваат дека Пеле повторно е во тешка ситуација. Според нив, хемотерапијата не дала резултати по операцијата на дебелото црево, а кај фудбалската легенда се покажале метастази во телото.

Пеле е хоспитализиран во клиниката Алберт Ајнштајн во Сао Паоло. Само три дена по приемот, тој беше пуштен дома, а ЕПСН објави дека боледува од гастрично-езофагеален рефлукс, поради што неговите лекари препорачаа понатамошна хоспитализација.

Неколку часа подоцна, ќерката на Пеле даде охрабрувачка изјава – „Тато е добро и на време закрепнува“.

Легендарниот Бразилец е единствениот играч кој освоил три Светски првенства (1958, 1962, 1970). Покрај тоа, Пеле постигна 77 гола на 91 настап за Бразил, а во кариерата постигна вкупно 1.281 гол.