Колку пати титулата во Формула 1 се решавала во последната трка? – Важна информација за Хамилтон и Верстапен!

Loading

Четири пати во историјата на Формула 1, шампионот беше решен со судир на возачи на последната трка.

фото:Profimedia

Ова се случи двапати кога Алан Прост и Аиртон Сена се бореа за титулата во 1989 и 1990 година, како и Михаел Шумахер и Дејмон Хил во 1994 година, но и Михаел Шумахер и Жак Вилнев во 1997 година.

Сега повторно се наметнува можноста евентуална пресметка да го реши шампионот меѓу Макс Верстапен (Ред Бул) и Луис Хамилтон (Мерцедес).

Двајцата возачи на последната трка во Абу Даби влегуваат изедначени со по 369,5 бодови, но предност има Верстапен бидејќи има повеќе победи оваа сезона.

Верстапен и Хамилтон се судрија три пати оваа сезона, вклучувајќи ја и претходната трка во Саудиска Арабија.

За да се спречи ваквото сценарио, јасно предупредување испрати првиот човек на Формула 1 во Абу Даби, Мајкл Маси.

Маси го издвои членот 12.2.1L кој се однесува на „секое прекршување на принципот на правичност во натпреварувањето, неспортско однесување или обид да се влијае на резултатот на начин спротивен на спортската етика“.

Маси го спомна и членот 12.4.5, кој ги покрива казните што управителите би можеле да ги наметнат, вклучително и „суспензија за една или повеќе трки или повлекување на шампионските бодови“.