Исповед на германецот – Како Новак му помогна на Бекер во најтешките моменти!

Loading

Од неговото ослободување од затвор поради финансиска и даночна измама, Борис Бекер се појавува во медиумите многу поретко отколку пред да излезе од затвор.

фото: AP Alastair Grant

Легендарниот Германец внимателно избира за кого ќе зборува и со кого ќе даде интервју, а пет месеци по излегувањето од затвор Бекер зборуваше за угледниот британски „Гардијан“.

Тој се присети на периодот кој го поминал како затвореник, а неизбежно беше да се зборува и за Новак Џоковиќ, чиј тренер беше.

Бекер откри дека имал помош од обезбедувањето бидејќи му било дозволено да го гледа финалето на Вимблдон во кое Џоковиќ го победи Ник Киргиос и ја освои својата седма титула на турнирот.

,,Бев многу емотивен кога тоа се случи. Тоа беше фантастичен подвиг, а бидејќи е мој пријател, многу ме израдува“, изјави Борис Бекер, откривајќи дека Новак и неговиот резултат му помогнале да го подигне расположението во тешките денови.

Познатиот германски тенисер, кој и самиот освои шест Грен слем трофеи, продолжи да зборува за Xоковиќ и за она што го чека, а тоа е Ролан Гарос.

џоковиќ-бекер1

„Би било глупаво да го отпишеме. Земјата не му е најдобра подлога, но во последните неколку години успева да најде форма само за Ролан Гарос. Се додека е здрав и сака да игра, секогаш ќе биде таков меѓу фаворитите за освојување на Грен Слем“.

Бекер додаде дека српскиот тенисер не ја добива љубовта и почитта што треба да му припаѓаат како играч и како личност.

“Тој е многу отворен, комуникативен човек кој понекогаш изгледа како тениска машина. Но, кога не е на теренот, тој е прилично шармантен. Можете да разговарате со него за бизнис, политика, музика, тој е добро момче. Тој е и вистински тенис историчар. Тој разбира кој бил тука пред него и сака да остави свој белег. Тој веќе го направил тоа. Исто така е перфекционист како и сите суперѕвезди. Сака да има совршен натпревар, што можеби се случило еднаш или двапати во неговиот кариера“, заклучува Борис Бекер.