Имаат 46 милиони фанови, а сега сакаат да ја покорат Европа – ,,За 8 години ќе играме во ЛШ”!

Loading

БРАЗИЛСКИ Фламенго во последните две години го доживува можеби најдобриот период во својата историја.

Познатиот клуб од Рио де Жанеиро го освои Копа Либертадорес и титулата шампион на Бразил во 2019 година, а минатата година ја одбрани титулата во домашното првенство и го освои Суперкупот на Јужна Америка.

Фламенго има рекорден број на домашни натпревари, но неговото водство има огромни амбиции надвор од Јужна Америка.

Во интервју за Brazilian Globe Sports, потпретседателот на клубот Родриго Тостес откри дека Фламенго ќе почне да го шири своето влијание во Европа до крајот на годината.

Фламенго очекува околу 150 милиони евра приход во 2021 година, а до крајот на оваа календарска година сака да преземе еден клуб од португалската прва лига.

„Анализиравме осум клуба во таа лига и се одлучивме за Тондела, кој е единствениот со мнозински сопственик кој го контролира клубот и ќе го купиме од него. Покрај тоа, клубот е далеку од Порто и Лисабон, така што мислиме дека ќе биде полесно да се задржат некои играчи од регионот.„Клубот се наоѓа во регион на Португалија каде што живеат многу Бразилци и веруваме дека до крајот на годината ќе ја завршиме оваа работа вредна 58 милиони долари“, изјави Тостес.

„Ќе ни бидат потребни околу три години да го стабилизираме клубот, да ги започнеме сите процеси и да го однесеме клубот на врвот на табелата. Имаме огромен потенцијал од 46 милиони навивачи дома да ја доближиме Тондела, да ја подобриме неговата популарност, но на во исто време не сакаме да ги изгубиме своите сегашни навивачи во Португалија“.

Тондела е само почеток. Тостес откри дека амбициите се многу повисоки.

„Ова е само почеток бидејќи имаме огромен интерес од инвеститорите. Идејата е да имаме клуб во Германија, Шпанија, Франција, Кина, САД, дури и во Африка. Тука не е само еден клуб, туку повеќе од еден. Имаме намера да влеземе во Лига Европа за три или четири години, а во Лигата на шампионите за осум години“, откри Тостес.

Така, Фламенго ќе тргне по стапките на Манчестер Сити, кој преку проектот „City Football Group“ има удел во сопственоста на дури девет клубови ширум светот и тоа Мелбурн Сити (Австралија), Јокохама Ф. Маринос (Јапонија), Њујорк Сити ФК (САД), Монтевидео Сити Торк (Уругвај), Жирона (Шпанија), Сечуан Жиуниу (Кина), Мумбаи Сити (Индија), Ломел СК (Белгија) и Троа АС (Франција).