(ФОТО) По 30 години откриени двете тајни на Дражен – Една е во музејот, а другата ја обелодени тренерот!

Loading

Дражен Петровиќ, е еден од првите НБА Европејци кој успеал во најголемата лига на светот.

петровиќ

Денес неговата Цибона минува низ тешки времиња, но музејот посветен на него во рамките на кулата чува важен спомен на кошаркарскиот Моцарт.

Официјалната Фејсбук страница на Музејот и Меморијалниот центар Дражен Петровиќ објави ретка и вредна фотографија на која е прикажан неделниот распоред на тренинзи на Дражен.

Како што можете да видите, тоа е многу интензивен и исцрпувачки режим, што дополнително го поддржува фактот дека тој беше еден од најголемите работници што некогаш сме ги виделе кај спортистите.

Трчање, чучњеви, тренинзи со тегови, преса на клупа, притискање на рамениците, лунги се само дел од вежбите поврзани со физичкиот дел од неговата подготовка, онаа што ја правел во теретана.

Не е изненадувачки што во сето ова вклучи и „екстра активности“ – трчање и возење велосипед.

петровиќ1

Неодамна, работата на Дражен беше дискутирана во подкастот „Јао Миле“. Неговиот поранешен тренер Владе Ѓуровиќ ги откри деталите.

,,Кога беше помал, тренираше толку многу, што не беше нормално. Никогаш во кариерата не сум видел играч кој толку време шутирал, на почетокот го следев, но тој беше на училиште од 8:00, па јас требаше да стигнам во 6:45 и да му ги враќам топките до 7:45, а потоа брзо, толку испотен, одеше на училиште, не се ни тушираше. Мене ми беше рано, тоа го направив десетина пати, не можев повеќе. Потоа му даваше 500 динари на некое дете за да му ги враќа топките, да дојде во тоа време и така работеше. Признавам дека се откажав, не е тренерско, не е педагошко, но не издржав повеќе – изјави Владе.