Без бранителката Марија Шарапова и Симона Халеп продолжува турнирот во Бризбејн

Марија Шарапова и Симона Халеп го откажаа учеството на турнирот кој е загревање за Австралија Опен во Бризбејн.

sharapova-halep

Шарапова се одлучи да го откаже настапот како не би ризикувала поголема повреда, а русинката има повреда на левата подлактица кој го заработила на тренинг неколку дена пред турнирот.

Местото на петкратната освојувачка на турнирот го зазеде Маргарита Гаспаријан, а покрај Шарапова и Симона Халеп, која засега е второрангирана во свет веднаш по Серена Вилијамс, го откажа учеството поради болки во тетивата.

Халеп денеска требаше да игра против белорусинката Викторија Азаренка.