full screen background image
Последни Вести

Поранешниот Ф1 пилот Марк Вебер објави крај на својата кариера

Поранешниот пилот во Формула 1, Марк Вебер објави крај на својата кариера по завршувањето на оваа сезона.

вебер

40-годишниот Австралиец ќе се повлече по последните три стартa во Светскиот шампионат на издржливост, каде што се натпреварува од 2014 година.

Вебер мина 12 последователни сезони во Формула 1 меѓу 2002 и 2013 година.

Тој запиша 9 победи и 42 подиуми во 215 трки со тимовите на Минарди, Јагуар, Вилијамс и Ред бул.

Во 2010, 2011 и 2013 година Австралиецот заврши трет во генералниот пласман.

Откако заврши со Формула 1, тој влезе во Светскиот „ендуранс“ шампионат со тимот на Порше.

вебер1

Во тим со Брендон Хартли и Тимо Бернхард, Вебер забележа три подиуми во првата сезона, а во втората ја освои титулата по 4 победи и вкупно 7 подиуми од 8 старта.

Оваа година тие се четврти на табелата, откако триумфираа во последните три трки.

,,Ќе ми недостига високата брзина и трките, но сакам да се повлечам додека сум на високо ниво, рече 40-годишниот Вебер.

Марк е олицетворение на сè што Порше олицетворува спортсменство, амбиција, издржливост и здрава работа на патот кон успехот.

,,Му благодариме за одличното претставување во светскиот шампионат и се надевам дека во иднина тој ќе остане тесно поврзан со Порше, изјави претседателот на бордот на директори во германската автомобилска компанија Оливер Блум.