full screen background image
Последни Вести

По 17 години Мартина Хингис повторно заигра за Швајцарија во Фед купот

Швајцарската тенисерка Мартина Хингис повторно ќе ги брани боите на својата репрезентација во ФЕДЕРЕЈШН Купот по пауза од 17 години, откако беше повикана од капитенот, Хајнц Гинтхард.

hingis1

Таа беше дел од швајцарскиот тим во мечот од плеј-офот за Светската група и тоа на гости во Зјелона Гора против Полска на 18 и 19 април, каде нејзината репрезентација успеа да победи со 3-2 и да избори пласман во полуфиналето од плејофот.

Мартина Хингис ги загуби двата меча во сингл против сестрите Радванска, а во двојки не настапи.

Последниот натпревар во ФЕД Купот, поранешниот рекет број 1 го одигра во 1998 година, кога Швајцарија во финалето загуби од Шпанија.