ЛЕ: Ливерпул и Севиља ќе играат во големото финале во Базел

Ливерпул и Севиља ќе играат во финалето на Лига Европа што на 18.мај ќе се игра во Базел.

liv-vil

Тие во реванш полуфиналните дуели постигнаа убедливи победи на домашен терен и ги елиминираа своите ривали Виљареал и Шахтјор.

Ливерпул на „Енфилд“ го победи Виљареал со 3:0. Во 7.минута по автоголот на Бруно Сориано Ливерпул ја анулира предноста на Виљареал од првиот дуел.

На 2:0 во 63.минута зголеми Даниел Стариџ, додека конечните 3:0 ги постави Адам Лалана во 81.минута.

sev-sha

Бранителот на пехарот Севиља на домашен терен го победи Шахтјор со 3:1. Два гола постигна Кевин Гамеиро во 9 и 47.минута, а стрелец беше и Мариано Фереира во 59.минута за Севиља, додека голот за Шахтјор го постигна Едуардо во 44.минута кога израмни на 1-1.

Со пласманот во финалето Севиља доби можност третпат по ред да го освои пехарот во Лига Европа.

Севиља заедно со Купот на УЕФА има четири трофеи во ова натпреварување, додека Ливерпул има три пехари.