full screen background image
Последни Вести

Контадор најдобар на светот за 2014

wxIMG_9615

Шампионот од Вуелта Еспања, Алберто Контадор ја освои престижната „Вело д’Ор“ награда како најдобар велосипедист во 2014 година

Контадор, кој веќе ги има освоено наградите во 2007, 2008 и 2009 година, го победи Тур де Франс шампионот, Италијанецот Винченцо Нибали во гласањето на новинарите кои пишуваат за велосипедизам организирано од францускиот магазин „Вело магазин“. Контадор, кој падна на Тур де Франс оваа година, покрај Вуелта ја освои и Тирено-Адријатико трката и Трката околу Баскија