full screen background image
Последни Вести

Футсал репрезентацијата поразена од Шпанија

20141028085656

На Меѓународниот турнир ,,Четири Нации” кој што деновиве се одвива во салата ,,Борис Трајковски”  нашата репрезентација претрпе пораз во финалето од 1-6 (0-2). Шпанските репрезентативци рутински дојдоа до водство иако во првиот дел нашите избраници парираа на противникот. По почетното водство од 0-2 македонската репрезентација намали на 1-2 преку автогол на Серхио Хименез, по корнерот кој го изведе Глигоров. Потоа следеа уште четири голови во мрезата на Илчо Удовалиев кој ако е беше на голот можеби водството ќе уште поизразено.

Третото место на турнирот им припадна на Турците кои после пенали ја совладаа репрезентацијата на Финска.Овој турнир беше добар тест пред квалификацииите кои претстојат за македонските репрезентативци.